Červené okoAsi každý zažil pocit pálení, řezání, svědění očí nebo tlak v očích. U těchto příznaků můžete pozorovat, že oko zčervená. Dává najevo, že se v oku děje něco nepřirozeného a vy máte zbystřit. Jaké příčiny stojí za těmito problémy?

Důvod zčervenání oka je lehce vysvětlitelný. Je-li oko podráždění, síť vlásečnic spojivky se naplní krví. Červené oko, které doprovází ještě další problémy, může znamenat mnoho onemocnění. První krok je nasadit kvalitní sluneční brýle a chránit tak oči před ostrým světlem.

Mezi nejčastější patří bakteriální či virové onemocnění, alergický zánět spojivek, syndrom suchého oka, ječné zrno nebo zánět očních víček. Pro správnou diagnózu je ale zapotřebí navštívit očního lékaře.

Pocit suchých očí

Zdravé oko má slzy, které se skládají ze 3 složek - olej, voda a hlen. Podstata suchého oka tedy znamená absenci jedné či více složek.

Chybí-li pacientovi vodní složka, pak si stěžuje na pocit cizího tělesa v oku, pálení nebo švětloplachost. Postrádají-li slzy olej, pacient trpí pálením očí, má pěnovitý výtok z oka a paradoxně může oko slzet. Má-li pacient deficit hlenu, oko pálí a je světloplaché.

Za pocit suchých očí může dle lékařů dnešní moderní doba. V době, kdy spousta lidí sedí celou pracovní dobu u počítače v klimatizované a uměle osvětlené místnosti se není čemu divit. Lidé pracující u počítače mají menší potřebu mrkat, dochází k vysychání oka. Nedostatečně zvlhčená buňka rohovky osychá a začne odumírat.
Tímto pocitem mohou trpět i lidé kuřáci, nositelé kontaktních čoček nebo alergici.

Jak léčit pocit suchých očí?

Léčba je mnohdy jednoduchá. Suché oko je třeba zvlhčovat, proto přicházejí na řadu tzv. umělé slzy - oční kapky. Účinek umělých slz spočívá ve zvlhčování povrchu oka.

Zánět spojivek

U zánětu spojivek je důležité rozpoznat o jaký zánět se jedná - virový, bakteriální či alergický.

Nejběžnější je virový zánět spojivek, který je infekční. Zejména v dětských kolektivech - děti si často šahají do očí a pak na hračky nebo podávají ruce svým kamarádům. Je potřeba dodržovat zvýšenou hygienu a léčbu zahájit co nejdříve virostatiky v kapkách nebo masti.

Bakteriální původ poznáte nejen bolestí oka, ale přidá se hlenovitý hustý výtok. I zde je potřeba zahájit léčbu co nejdříve antibiotickými kapkami nebo mastí. V ojedinělých případech se předepisují antibiotika v tabletách.

Alergické záněty spojivek jsou také velmi častým problémem. Tyto projevy alergie mohou být sezónní, ale i celoroční. U citlivých jedinců může alergickou reakci vyvolat i chemická látka v oku, například řasenka či pudr. I zde je potřeba sáhnout po kapičkách do očí.

Zánět očních víček

Pojem ječné zrno snad zná každý z nás. Jde o onemocnění očního víčka, které začíná bolestí, zarudnutím kůže a zduření víčka. Během několika dní se nateklé víčko promění v hnisavý vřídek/bulku. Nepraskne-li váček sám, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Lékař chirurgicky odstraní hnisavý obsah zrna a napíše antibiotickou mast na doléčení.

Existuje i tzv. chronický zánět víček, kdy je onemocnění vyvoláno streptokoky, stafylokoky, pseudomonády. Tento zánět nijak nebolí, jen pociťují pálení či svědění očí. Tento problém vyřeší antibiotická mast a zvýšená hygiena víček.

 

Call Center

Potřebujete poradit s výběrem brýlí?

Kontaktujte nás!

Poradna